informacija

Kaip išmokti anglų kalbą nemokamai

Mūsų anglų kabos žinias nuolatos testuodavo mokytojai ir dėstytojai, tačiau realiame gyvenime niekas netikrina mūsų teorinių žinių, bet skaito ir klausosi, kaip praktiškai tas žinias mes pritaikome. Mokykloje mes susiduriame su išbandymais, anglų kala atrodo tokia sudėtinga ir kiekviena teorinė užduotis tokia neįveikiama. Tik bręstant ir praktiškai taikant anglų kalbos žinias, anglakalbystę galima ištobulinti taip, jog rašymas, mąstymas ir kalbėjimas angliškai bus beveik  natūralus. Galbūt anksčiau tekdavo rinktis ir apgalvoti angliškus žodžius, tačiau tik paragavus angliškos duonos, gali pasijusti pilnaverčiu, globalios ir susikalbančios skirtingoms kalbomis, visuomenės dalimi. Tačiau kaip ateina tas natūralus anglų kalbos suvokimas?

Anglų kalbos testai tik įspraudžia mus į teorijų ir gramatinių taisyklių rėmus. Komunikacijai ir mąstymui neužtenka tik teorijų. Baigus mokyklą taisyklingi angliški tekstai, pokalbiai vis dar būdavo sunkiai perprantami. Taigi kas galėtų padėti prasilaužti ir natūraliai mokytis anglų kalbos. Tokiems gyvenimo testams pasiruošti man padėjo kino filmai. Žiūrėdama filmus tik originalo kalba pamažu mokiausi anglų kalbos sakinių struktūrų, posakių ir emocijų.  Tačiau ar kino filmų užteka teorinėms ir praktinėms? Kaip galima lavinti anglų kalbą ir plėsti pažiūras? Kaip natūraliai lavinti anglakalbystę, net nepastebint, kad mokotės? Svarbiausia anglų kalbos pagrindus pritaikyti realiame pasaulyje, t.y bendrauti ir kurti anglų kalba.

Anglų kalbos testai patikrina jūsų teorines žinais, tuo tarpu tik realus ir gyvas bendravimas padeda lavinti jūsų verbalinius sugebėjimus. Be filmų žiūrėjai originalo kalba, išmokti anglų kalbos padės ir skaitymas originalo kalba. Jei po mokyklos vis dar sunkiai sekėsi skaityti angliškai, ilgainiui priprasite prie kitokios sakiniu struktūros. Tačiau gyvenimas svečioje šalyje vis tik yra geriausia pamoka. Todėl vietoj sausų teorinių žinių kalimo, rinkitės anglakalbius nuotykius svečioje šalyje. Galbūt pačioje pradžioje bus sunku prisitaikyti prie naujos aplinkos, tačiau ilgainiui pasijusite tos šalies dalimi. Vis tik ne kiekvienas gali sau leisti keliones po užsienį. Taigi kaip be tiesioginio bendravimo, lavinti anglų kalbos žinias?

Anglų kalbos testai, kartais neparodo visų jūsų galimybių. Per ribotą laiką ir įsprausti į tam tikrus gamtinių taisyklių rėmus, jūs negalite atskleisti visų savo anglų kalbos žinių ir savo plataus žodyno. Atrodo neįmano savęs priversti mokytis naujų žodžių, tačiau galima. Reikia ryžto ir kantrybės taip šaltai mokytis naujų anglų kalbos žodžių. Toks mokymosi būdas nebus labai veiksmingas ir naudingas, nes tam tikri žodžiai, šnekamojoje anglų labai retai naudojami. Norėdami išmokti praktiškos anglų kalbos, rinkitės ir praktiškesnius mokymosi būdus. Žodyno mokymosi būdai, kuriuos taikydavo anglų kalbos mokytojai, labai neveiksmingi. Mes išmokstame tik tuščia frazes, be turinio. Nežinodami konteksto vargu ar teisingai pritaikysime tuos mechaniškai išmoktus žodžius.

Kaip plėsti praktiškų žodžių žodyną? Anglų kalbos testai mokykloje, tikrino mūsų mechanines žinias, gyvenime verbaliniai sugebėjimai kiek kitokie. Geriau išmokite tuos žodžius, kurie nuolatos vartojami šnekamojoje kalboje. Jei nežinote net esminių žodžių reikšmės, bus sunku juos pritaikyti praktiškai. Todėl daugiau skaitykite ir dažniau pasitikrinkite žodžių reikšmes žodyne.  Dauguma susiduria su dideliais sunkumais skaitant anglų kalbos tekstus. Esminė taisyklė, niekados neverskite tekstų pažodžiui, kartais užtenka suvokti bendrą sakinio prasmę. Juk dažniausiai prasmę tekstai praranda vertime.  Kartais tekstuose rasite papildomų ir visai nereikšmingų žodžių, todėl dar kartą grįžkite prie esmės. Gramatiniais terminais, tokie raktiniai žodžiai, tai veiksnys ir tarinys, o visa kita tik puošia kalbą.

Jei skaitydami vis tik praleidžiate dažnai pasikartojančius žodžius ir neieškote jų reikšmė, niekados jų ir neišmoksite. Stebėkite kokiame kontekste tie nežinomi žodžiai vartojami. Anglų kalbos testai atrodys lengvesni, jei prieš juos skaitysite originalo kalba ir žiūrėsite filmus originalo kalba. Daugumos nežinomų žodžių reikšmę išmąstysite patys. Taigi ne visados reikia žodyno pagalbos. Skaitymas ir suvokimas turi būti natūralus procesas, nebadykit mechaniškai įsiminti, o skaitykite tarp eilučių. Toks natūralus skaitymo būdas, natūraliai praplės jūs žodyną. Jie ieškote turinio ir kokybės, visados ieškokite jo tikslingai.

Nors knygų skaitymas kokybiškiau praturtina mūsų anglų kalbos žodynus, mes gyvename internetinės kartos eroje. Todėl nenuostabu, kad ir anglų kalbos testai gali būti atlikti tinke. Jei nenorite skaityti knygų anglų kalba, rinkitės angliškus straipsnius jus dominančia tema. Virtualioje erdvėje vartojama ne klasikinė, Šekspyriška anglų kalba, bet modernu 21 amžiaus leksikonas. Be to internetas suteikia galimybę rinktis skitingo sudėtingumo šaltinius. Taigi anglų kalba yra visai šalia jūsų. Tačiau kaip išsirinkti ką verta skaityti? Ieškodami kokybiškų tekstų, rinkitės laiko patikrintus Britų informacinius portalus. Ieškokite įvairiapusių straipsnių, įvairesnių temų. Taip pat rinkitės kokybiško turinio, turtinančius tekstus, o ne paviršutiniškus, užkoduotais žodžiais parašytus tekstus. Jei naujienų portalai ne jums, rinkitės tinklaračius. Šiuo metu tinklaraščių, vadinamųjų blogų niša labai plati. Todėl kiekvienas gali surasti tinklaitį pagal savo pomėgius.

Anglų kalbos testai tikrina ne tik jūsų skaitymo bei rašymo įgūdžius, bet ir klausimo ir suvokimo žinias. Jei skaitydami dar galite praleisti nežinomus žodžius ir frazes, tačiau klausantis anglų kalbos ir žiūrint filmus, su  angliškais subtitrais, galėsite išgirsti ir tuo pačiu perskaityti žodžius. Vienu metu klausysitės ir skaitysite tą patį tekstą. Kartais klausantis gimtosios kalbos, ne taip išgirstame ir suprantame, todėl žiūrėdami filmus ir video su angliškai subtitrais, tarsi užsitvirtiname savo žinias. Internete pilna mokomosios video medžiagos ir ne tik. Filmai gali būti universaliu mokytoju mokančiu anglų kalbos. Vis tik galite klausytis ne tik išgalvotų personažų dialogų ir monologų, bet ir protingų asmenybių kalbų svarbiose konferencijose.

Internetinėje erdvėje pilna mokomosios video medžiagos, kuri padės lengviau suvokti šnekamąją anglų kalbą. Taigi klausymas, toks pats svarbus kaip ir skaitymas bei rašymas. Anglų kalbos testai tikrina visapusiu anglų kalbos gebėjimus, todėl tokiems testams pasiruoškite iš anksto. Šiuo metu Touube kanalas suteikia puikias galimybes mokytis anglų kalbos. Žiūrėdami kai kuriuos video, galite įsijungti subtitrus. Universitetai taip pat siūlo nuotolinio mokymo galimybę ir talpina video paskaitas internete. Savo studijuojamus dalykus, galite palyginti su tarptautinių universitetų virtualiomis paskaitomis. Taigi jums net nereikia išeiti iš namų, kad apsilankytumėt Harvardo, Prinstono ar Oksfordo universitetų auditorijose.  Šiuo metu galite įgyti pačias prestižiškiausias specialybes net neišėję iš namų.

Dar viena galimybė tobulinti anglų kalbos klausymo ir suvokimo įgūdžius, tai BBC radiją. Kaip jau minėjau anglų kalbos testai tikrina ir jūsų klausymo sugebėjimus, todėl pasiruoškite užduotims iš anksto. Šiuo metu jums net nereikia senovinio radijo prietaiso, kad išgirstumėt britišką akcentą, užtenka interneto ir radijo transliacijų.  Ilgą laiką klausantis anglų kalbos geriau ją suvoksite ir ji taps neatsiejam jūsų kasdienybės dalimi. Todėl vietoj sausų gramatinio teorijų mokymosi rinkitės praktiškesnius būdus. Mano geriausi mokytojai buvo kino filmai, angliška literatūra, rašymas anglų kalba ir darbas užsienyje. O  kaip jūs ruošiatės anglų kalbos testui?

Apie autorių

Akvilė Bernotaitė

Akvilė Bernotaitė

Anglų kalba, po gimtosios Lietuvių kalbos mums yra bene svarbiausia. Mes nuolat susiduriame su ja savo kasdieniame gyvenime. Esu už tai, kad Anglų kalbos pamokos pradedantiesiems nemokamai būtų prieinamos internete ir taip paskatintų žmones tobulėti.

Teksto komentarai

Komentuoti

Šiandien klausiame

Aš lankausi čia
  • + Pridėti kitą (savo) atsakymo variantą